Բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ
Որևէ թիվ երկու թվերի գումարով բազմապատկելու արդյունքը կարելի է ստանալ՝ թիվը բազմապատկելով յուրաքանչյուր գումարելիով և ստացված թվերը գումարելով իրար։
Այս օրենքը կոչվում է բազմապատկման բաշխական օրենք գումարման նկատմամբ ։
Օրինակ՝ 19‧(7+8)=19‧7+19‧8=133+152=285
Օրինակ՝ 194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400
Առաջադրանքներ
1. Օգտագործելով բաշխական օրնեքը ՝ հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
Օրինակներ՝
194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400
164‧80-164‧30=164‧(80-30)=164‧50=8200
132‧70+70‧68 = 70 x (132 + 68) = 70 x 200 = 14000
973‧37-27‧37 = 37 x (973 – 27) = 37 x 946 = 35002
388‧99+12‧99 = 99 x (388 + 12) = 400 x 99 = 39600
462·120-462·70 = 462 x (120 – 70) = 462 x 50 = 23100
2. Հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
Օրինակներ՝
194‧40+194‧50+194‧10=194‧(40+50+10)=194‧100=19400
164‧80-164‧20-164‧10=164‧(80-20-10)=164‧50=8200
251·256+251·122+251·34 = 251 x (256 + 122 + 34) = 251 x 412 = 103412
361·145+361·53+361·52 = 361 x (145 + 53 + 52) = 250 x 361 = 90250
164·243-164·53-164·9 = 164 x (243 – 53 – 9) = 164 x 181 = 29684
4. Ստուգեք բաշխական օրենքի ճիշտ լինելը՝
18‧(7+5)=18‧7+18‧5
18‧(7+5)= 18‧12 = 216
18‧7+18‧5 = 126 + 90 = 216
15‧(18-9) = 15‧18-15‧9
15‧(18-9) = 15‧9 = 135
15‧18-15‧9 = 270 – 135 = 135
5. Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական օրնեքը․
Օրինակներ՝
19‧(7+8)=19‧7+19‧8=133+152=285
17‧(9-4)=17‧9-17‧4=153-68=85
60‧(9+6)= 60 x 9 + 60 x 6 = 540 + 360 = 900
(37+5)‧20= 20 x 37 + 20 x 5 = 740 + 100 = 840
(10-3)‧11= 11 x 10 – 11 x 3 = 110 – 33 = 77
(11-9)‧12= 12 x 11 – 12 x 9 = 132 – 108 = 24
Խնդիրներ
5. Ջրավազանի մեջ մտնում է 2 խողովակ։ Առաջինով մեկ ժամում լցվում է 120 լ ջուր, երկրորդով՝ 140 լ ։ Եթե միաժամանակ բացվեն երկու խոովակների ծորակները, ապա 5 ժամում որքա՞ն ջուր կլցվի ջրավազանը։
120 + 140 = 260
260 x 5 = 1300
6. Ջրավազանի մեջ մտնում է 2 խողովակ։ Առաջինով մեկ ժամում լցվում է 220 լ ջուր, երկրորդով՝ դատարկվում է 170 լ ։ Եթե միաժամանակ բացվեն երկու խոովակների ծորակները, ապա 4 ժամում որքա՞ն ջուր կլցվի ջրավազանը։
220 – 170 = 50
50 x 4 = 200
7. Ջրավազանի մեջ մտնում է 2 խողովակ։ Առաջինով 3 ժամում լցվում է 360 լ ջուր, երկրորդով՝ դատարկվում է 180 լ ։ Եթե միաժամանակ բացվեն երկու խոովակների ծորակները, ապա 4 ժամում որքա՞ն ջուր կլցվի ջրավազանը։
360 – 180 = 180
180 x 4 = 720